WhoAmi/

Ziyaretçi


Linux Kullanmak İçin 3 Sebep

Yazar: Ali Yatarkalkmaz Tarih: Temmuz 18 2017 Kategori: Linux

Linux kullanmak için onlarca sebebiniz var. Ben ise bunlardan en önemli 3 tanesini sizler için paylaşarak sizlerde Linux’e karşı bir sempati uyandırmaya çalışacağım 🙂

1)Linux ücretsizdir:

Linux kullanmak için belki de en önemli sebebiniz bu. Linux açık kaynaklı olarak dağıtılan bir sistem ve tamamen ücretsiz. Yüksek lisans ücretleri ödemekten artık bıktıysanız Linux tam size göre. İyi bir haberim daha var Linux için yazılan uygulamaların çoğu da ücretsiz! “Eğer ama şu programı kullanıyorum” diye başlayan bir cümle kuruyorsanız şu anda ona da bir cevabım var. Linux’de neredeyse tüm ücretli programların ücretsiz karşılıkları mevcut:

2)Linux güvenlidir:

Linux gerek açık kaynaklı bir sistem olmasından gerekse de kullanan kullanıcı sayısının az olmasından dolayı virüslerle neredeyse hiç uğraşmaz. Diğer işletim sistemleri için yazılan virüslerden etkilenmez. Bu yüzden istediğiniz gibi internette dolaşabilir “acaba bilgisayarıma kötü amaçlı bir yazılım girer mi?” diye düşünmeyebilirsiniz.

3) Linux özelleştirilebilir:

Linux özelleştirme konusunda size onlarca hatta yüzlerce seçenek sunar. Bunların yanında onlarca Linux sürümü arasından istediğinizi kurup tamamen farklı bir ortama da geçmeniz mümkün.

 

BONUS: 

Linux sisteminizi çok zorlamaz. Sisteminiz çok eski ve yavaş olsa bile sizin için uygun bir Linux sürümü mutlaka vardır.

 

Linux

Ubuntu

Arch

Debian

Elemantry

Kali Linux