WhoAmi/

Ziyaretçi


Linux Kullanmak Zor Mu?

Yazar: Ali Yatarkalkmaz Tarih: Haziran 25 2017 Kategori: Linux

Linux çoğu kullanıcı için sadece komut satırından oluşan bir işletim sistemi gibi görünmekte. Oysa Linux standart olarak kullandığımız işletim sisteminden hiç bir fark bulundurmuyor. Hatta şunu da söyleyebilirim ki ondan çok daha rahat olduğu yerler de var. Linux kullananlara yada kullanmak istediğini söyleyenlere sanki atomu parçalayacakmış gibi bakılıyor. Oysa bilgisayarınızı sadece günlük işlemler (internete girmek, ofis uygulamaları kullanmak, video izlemek vb.) için çok daha kullanışlı ve kolay. Linux Mint’den, Ubuntu’ya Ubuntu’dan, Pardus’a bir çok seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçeneklerden bazıları multimedyaya yoğunlaşırken bazıları günlük kullanıma bazıları da tamamen profesyonel işlemler için bir ortam sunuyor. Sizde bunlardan birini seçerek çok rahat bir biçimde Linux kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Peki hiç mi zorluk yaşamayacağım derseniz belki ilk başta  linux size biraz karışık gelebilir. Fakat biraz alıştıktan sonra anlayacaksınız ki hiç de zor değil hatta Linux’u kurcalamak sizi eğlendirecektir. Bu nedenle bence en azından bir sanal makine uygulamasına basit bir Linux sürümü kurup (örneğin Linux Mint) deneyin. Bir fikir sahibi olun hatta beğenirseniz direk bilgisayarınıza kurup deneyin. Baktınız olmuyor çok sorunla karşılaşıyorsunuz geri eski işletim sisteminize dönersiniz (hiç zannetmiyorum 🙂 ) .

Linux kulanırken yaşayacağınız en büyük sorun eğer sürekli olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir program veya çok sevdiğiniz bir oyun Linux’de yoksa bu sizin için en büyük zorluk olacaktır. Bir diğer zorluk ise eğer sürücünüzün direk Linux için çıkmış bir sürücüsü yoksa bunu kurmakta sizi biraz uğraştıracaktır.

 

 


Linux

Ubuntu

Arch

Debian

Elemantry

Kali Linux