WhoAmi/

Ziyaretçi


POPÜLER LİNUX DAĞITIMLARI

Yazar: N_x_r Tarih: Temmuz 9 2017 Kategori: Genel, Linux

İşletim sistemleri; hiç şüphesiz ki kullanıcı isteklerine göre hazırlanmaktadır. Her kullanıcının bir işletim sisteminden beklediği haz farklıdır. Kimisi hızlı olsun ister, kimisi hafif ve kararlı olsun ister.. Biz de bu yazımızda bu kullanıcılara yönelik olabilecek Linux tabanlı dağıtımları listeleyelim istedik.

Sistem Yöneticileri İçin : Parrot LinuxSistem yöneticilerinin işleri her daim bilgisayar üzerindedir. Sistem yöneticileri bir Linux dağıtımı, içerisinde kendine göre kullanabileceği yardımcılarıyla birlikte gelmesidir. Bunu yapan pek çok Linux dağıtımı mevcut ancak en iyisi olarak Parrot Linux görülmektedir. Debian tabanlı ve İtalyan kökenli bir proje olan Parrot Linux içerisinde kriptografi, bulut bilişim, adli bilişim, siber güvenlik, programlama ve daha pekçok konuda yardımcı araçlarla gelmektedir. Bunların hazır olarak Parror Linux dağıtımı içinde gelmesi onu güvenlik ve sistem yöneti mi açısından başarılı bir Linux dağıtımı haline getirmektedir.

Günlük Kullanım İçin : Linux Mint

Sıradan bir kullanıcı için günlük ihtiyaçlarını karşılayacak Linux dağıtımları da mevcuttur. Bun ların en iyisi de gün ümüzde şuan Linux Mint’tir. Ubuntu tabanlı köklü proje olan Linux Mint, son kullanıcıya uygun olarak geliştirilen Linux dağıtımları arasındadır. İçerisinde günlük ihtiyaçları karşılamak için gerekli yazılımları barındırmanın yanı sıra, hem görsellik hem de işlevsellik bakımından öne çıkan bir dağıtımdır.

Hız İsteyenler İçin : Arch Linux

Eğer hem hız hemde kendi işletim sisteminizi kendiniz şekillendirmek istiyorsanız Arch Linux sizin için bu alanda yardımcı olmak için hazır. Kendi tabanını kullanan Arch Linux; içi boş halde gelir ve kurulum sırasında kullanıcı isteğine göre yazılımlar yükleyebilir. Sistem kaynaklarının tüketilmesi, yazılım desteği, kullanım kolaylığı gibi alanlarda öne çıkan Arch Linux dağıtımı belirli bir Linux bilgisi olan kullanıcılar için gayet iyi bir dağıtım.

Sunucular İçin : Debian Linux

Kararlılık anlayışıyla öne çıkan Linux dağıtımlarından biri olan Debian sunucu bilgisayarları için şuan en sık kullanılan dağıtımlardan biridir. Kendi paket yöneticisine sahip olan Debian; kararlılık, güvenilirlik ve uyumluluk konusunda kullanıcıları için gayet başarılı bir Linux dağıtımıdr.

Linux

Ubuntu

Arch

Debian

Elemantry

Kali Linux